Echo eFORCE® 56V TOP HAND CS W/ 80TXL Bar & Chain Bare Tool Model# DCS-2500TN-12BT
Echo
SKU:
ECH~DCS-2500TN-12BT
UPC:
(No reviews yet)
Width:
10.00 (in)
Height:
11.00 (in)
Depth:
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
DCS-2500TN
The ECHO 56V DCS-2500TN chainsaw is lightweight and includes the 80TXL cutting system which features a nano-style chain for more efficient cutting with less vibration.
Battery Compatibility & FAQ
TOP FEATURES
  • Increased cutting efficiency
  • Ultra lightweight for easy in-tree maneuverability
  • Brushless motor
Features
LIGHTWEIGHT POWER AND INCREASED EFFICIENCY
Brushless motor
For superior, gas-like power and performance
Easy-access, internal debris screen
Prevents wood chips from entering motor and electronics
Drop-prevention lanyard hook
Increases operator safety in a tree or bucket
MAXOUT™ technology
Ensures maximum power output for the life of the battery charge
Metal bumper spike
Improves user control and leverage
Molded-in lanyard hook
Provides a convenient location
Patented quickdraw harness ring
For easy attaching and detaching
Available in 12 in. bar length
For larger limbing applications
80TXL cutting system
Provides more efficient cutting and less vibration
Specs
2.5Ah
Voltage 56V
Motor Brushless
Battery 2.5Ah
Battery Capacity 126 Watt Hours
Run Time 1 Up to 70 cuts on a single charge
Standard & Rapid Chargers Rapid Charger
Recharge Time 38 min. with Rapid Charger
Bar Length 12""
Chain Gauge .043""
Chain Pitch .325"" Low Profile
Weight (with battery) 7.3
Bare Tool Warranty 5 year consumer / 2 year commercial
Battery Warranty 2 year consumer / 2 year commercial
1 in 4 in. by 4 in. timber, depending on battery size, charge level and operating conditions